Czas czytania: ok. 2m 30s
Dbajmy o rośliny
Z posiadania roślin wynika wiele korzyści. Dbają one o naszą psychikę, relaksują oraz zapewniają czystość i odpowiednie nawilżenie naszego powietrza. Jednak, żeby roślina zadbała o nasze zdrowie, istotne okazuje się zadbanie o zdrowie rośliny. Można wręcz powiedzieć, że roślina odwzajemni naszą opiekę nad nią. Zaniedbana, oprócz tego że straci swój urok, może zacząć chorować lub gnić, co narazi nas na wdychanie pleśni i innych szkodliwych cząsteczek, co jest szczególnie niebezpieczne dla osób chorych na astmę czy posiadających alergie. Należy też unikać używania substancji chemicznych, które również mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie.
Jak dbać o roślinę by cieszyć się jej pięknym wyglądem i czystym powietrzem?
- Unikać nadmiernego podlewania, aby zapobiec gromadzeniu się pleśni i owadów.
- Przycinać lub usuwać martwe lub zagrzybione obszary. W razie potrzeby wymienić glebę na świeżą.
- Używać odpowiedniego rodzaju doniczki dla by zastosować drenaż, który odprowadzi nadmiar wody.
- Utrzymywać rośliny w odpowiednich warunkach (naświetlenie i temperatura).
- Rozważyć używanie naturalnych sposobów nawożenia roślin, takich jak dodawanie skorupek jaj do gleby.
- Należy również dbać o przecieranie liści z kurzu, gdyż ten negatywnie wpływa zarówno na roślinę jak i na osoby z astmą.
Alergia, astma – jakie rośliny wybrać?
Jako że posiadając alergie, musimy bardziej starać się o zdrowie naszych roślin, najlepszym wyborem będą rośliny stwarzające mało problemu w hodowli, wymagające mniej opieki, łatwe w czyszczeniu z kurzu, mniej podatne na choroby i obumieranie w przypadku niekorzystnych warunków. Ułatwi nam to czerpanie wszelkich korzyści z ich posiadania. Poniżej kilka przykładów.
SKRZYDŁOKWIAT – SPATHIPHYLLUM
Skrzydłokwiat to piękna roślina ozdobna lubiąca wilgoć i naturalny oczyszczacz powietrza. Badania przeprowadzone przez NASA udowodniły, że skrzydłokwiat pochłania niebezpieczne związki takie jak: formaldehyd, benzen, ksylen, trójchloroetylen, tlenek węgla (czad), które możemy spotkać w zamkniętych pomieszczeniach. Substancje te są niebezpieczne, ponieważ posiadają właściwości rakotwórcze, a także wpływają negatywnie na procesy oddychania i krążenia oraz organy wewnętrzne. Roślina stanowi zatem zarówno ozdobę wnętrz, jak i dodatkowo zapewnia nam czyste, odpowiednio nawilżone powietrze.
Skrzydłokwiat nie wymaga podcinania i wystarczy jedynie usuwać schnące liście i wycierać gałązki z kurzu co w tym przypadku jest bardzo proste.
SANSEWIERIA GWINEJSKA – SANSEVIERIA TRIFASCIATA
Jest to roślina o długich, strzelistych liściach, która sprawnie czyści powietrze i nie sprawia większych problemów w hodowli. Usuwa ona trójchloroetylen oraz ksylen, związki które powodują bóle głowy, senność czy mdłości. Sansewieria to roślina wytrzymała, mało wymagająca i łatwa w rozmnażaniu. Nie wymaga częstego podlewania, bardzo dobrze znosi okresowe przesuszenie, wysoką temperaturę czy małą wilgotność powietrza. Ułożenie i kształt jej liści sprawia, że kurz zbiera się na niej rzadziej i łatwo go usunąć. To wszystko sprawia, że jest świetnym wyborem dla początkujących hodowców.
DRACENA – DRACAENA
Dracena jest popularną rośliną doniczkową, z której wiele gatunków możemy trzymać w domu. Jest to roślina o bardzo dużej sile oczyszczania powietrza. Dobrze filtruje takie toksyny jak ksylen, toluen i trójchloroetylen, a także formaldehyd i benzen. Co przy tym istotne – jest rośliną łatwą w utrzymaniu, gdyż dość dobrze znosi trudne warunki, w tym suche powietrze. Warto ją jednak od czasu do czasu spryskać wodą, gdyż roślina lubi wilgoć, natomiast na dnie doniczki najlepiej wysypać keramzyt. Kurz z liści draceny również bardzo łatwo usuniemy po prostu przecierając je wilgotną szmatką.