Klimatyzatory przenośne VACO i BLAUPUNKT. Zasada działania i zalety.

Klimatyzatory przenośne dystrybucja Mateko Sp. z o.o. marki Vaco oraz Blaupunkt.

Zasada działania i zalety

Co nas wyróżnia na tle konkurencji?

To co wyróżnia klimatyzatory przenośne marki Blaupunkt oraz Vaco od konkurencji to ich wygląd, łatwość obsługi, intuicyjne aplikacje do obsługi zdalnej, ekologiczny czynnik chłodniczy R290, specjalnie wyselekcjonowane podzespoły w urządzeniu podnoszące efektywność działania, wsparcie po sprzedażowe, serwis pogwarancyjny.

Budowa klimatyzatorów przenośnych

Nasze klimatyzatory to monobloki. Monoblok charakteryzuje się hermetycznym układem chłodniczym , w którym nie ma przyłączy serwisowych. Miejsce wtłoczenia czynnika jest zamknięte na etapie produkcji w fabryce. W naszych urządzeniach występują trzy rodzaje zamknięcia układu w zależności od czynnika chłodniczego, który jest zastosowany w konkretnym klimatyzatorze. Najczęściej jest to metoda lorking lub ultradźwiękowo dla R290 .

Grafika klimatyzator przenośnyKlimatyzatory przenośne składają się z dwóch urządzeń w jednym, dlatego są nazywane monoblokami. Składają się z  górnej części, czyli jednostki wewnętrznej (parownika),  oraz dolnej, czyli jednostki zewnętrznej (skraplacza). Każda jednostka posiada wentylator, który wymusza przepływ powietrza. Regulować przepływ powietrza możemy jedynie w jednostce wewnętrznej. Przeważnie są to cztery biegi minimalny/średni/wysoki/automatyczny.

W jednostce zewnętrznej znajduje się serce klimatyzatora przenośnego zwane sprężarką. Są to sprężarki typu on/off marki RECHI oraz GMCC, które przy dobrze eksploatowanym urządzeniu posłużą bardzo długi okres, w porównaniu do klimatyzatorów przenośnych innych marek. Jednostka zewnętrzna posiada wentylator, który działa na 100% równolegle ze sprężarką w momencie zapotrzebowania, na przykład w trybie chłodzenia. Kiedy w pomieszczeniu o temperaturze otoczenia 23° C nastawimy na 21° C, jednostka zewnętrzna wyłączy się, kiedy czujnik odpowiedzialny za odczyt temperatury otoczenia, wskaże  20 ° C  (w zależności od modelu klimatyzatora histereza może wahać się o 1-2° C).

W niektórych modelach praca wentylatora jednostki zewnętrznej jest w trybie ciągłym, bez względu na to, czy została uzyskana temperatura. Dzieje się tak ze względu na specjalny algorytm zastosowany w razie ewentualnego wycieku czynnika chłodniczego. Klimatyzatory  wyposażyliśmy w system automatycznego usuwania kondensatu, który jest produkowany w wyniku chłodzenia pomieszczenia, na zewnątrz poprzez rurę odprowadzającą technologiczne ciepło. Ten system dodatkowo podnosi współczynnik efektywności działania samego klimatyzatora dzięki specjalnemu silniczkowi, który rozbryzguje kondensat na ciepły wymiennik skraplacza, powodując odparowanie.

Jak działa klimatyzator przenośny?

Zasada działania klimatyzatora przenośnego polega na pobraniu energii w jednym miejscu i oddaniu jej w innym. Dzieje się tak dzięki czynnikowi chłodniczemu, który krąży w układzie chłodniczym. Proces ten powiedzmy zaczyna się od sprężarki, która pod wysokim ciśnieniem tłoczy ciepły gaz na wymiennik (skraplacz), który poprzez pracę wentylatora odbiera ciepło,  które następnie zostaje usunięte rurą na zewnątrz z pomieszczenia. Zamienia gaz w ciecz, która wędruję na zawór rozprężny (kapilarę) pod wysokim ciśnieniem. Następuje zmniejszenie ciśnienia, w wyniku czego temperatura spada poniżej temperatury chłodzonego pomieszczenia. Powstaje zimny czynnik chłodniczy w stanie cieczy. Czynnik odparowuje w parowniku, dzięki pracy wentylatora jednostki wewnętrznej zostaje odebrane ciepło z otoczenia. W postaci gazowej wraca do sprężarki po stronie niskiego ciśnienia (schładza ją przy okazji) i znów proces zaczyna się od nowa.

jak wybrać klimatyzator przenośny?

Klimatyzator przenośny Arrifana A1414LNajczęstszym problemem użytkowym jest nieprawidłowy dobór klimatyzatora do pomieszczenia. Atrybutem klimatyzatora przenośnego jest możliwość transportu. Dzisiaj chłodzimy salon jutro sypialnię. Pomimo tych samych kubatur do schłodzenia może się okazać, że w salonie potrzeba o połowę więcej  mocy chłodniczej z powodu umiejscowienia (strona południowo-zachodnia), większych okien, komputera, telewizora, czy też większej ilości ludzi.  Żeby uniknąć tego problemu, należy zrobić bilans cieplny, zanim zdecydujemy się na zakup.

Częstym błędem użytkowym jest brak konserwacji minimalnej, która polega na monitorowaniu czystości filtrów powietrza raz na dwa tygodnie. Dlaczego jest to takie ważne dla prawidłowego działania urządzenia? Co się dzieje w przypadku nieczyszczenia filtrów powietrza? W pierwszej kolejności zostają zabrudzone wymienniki. Po stronie skraplacza powoduje to dodatkowy opór cieplny, zmniejszając przekazywanie ciepła. Pogarszają się tym samym warunki chłodzenia czynnika chłodniczego i rośnie temperatura skraplania, co prowadzi do zakłóceń w pracy obiegu chłodniczego. Zmniejsza się wydajność obiegu chłodniczego, a sprężarka musi pracować przy większym sprężu i przez dłuższy okres czasu, aby zapewnić wymaganą moc chłodniczą.

Dłuższa praca urządzenia w takim stanie będzie powodowała usterki w urządzeniu, które będą się przeradzały  w poważne awarie.

Pozostałe aktualności

Klimatyzacja dla każdego

Jak wybrać odpowiedni klimatyzator przenośny?

Klimatyzatory przenośne to najlepsze rozwiązanie do małych i średnich mieszkań. Jeśli przez upały Twój dom nagrzewa się zbyt szybko, to klimatyzator przenośny zdecydowanie jest rozwiązaniem dla Ciebie. Podczas