10 sprawdzonych sposobów jak ochłodzić mieszkanie w gorące dni?

Jak ochłodzić mieszkanie?

Przeglądając Internet możemy znaleźć masę pomysłów w jaki sposób ochłodzić mieszkanie w upalne dni. Jedne wydają się dobre inne zupełnie abstrakcyjne. O to 10 sposobów jak skutecznie pozbyć się nadmiaru ciepła w mieszkaniu.

 1. Biała tkanina na oknach – Zawieszenie białej tkaniny na oknie pomaga schłodzić mieszkanie w upalne dni. Najlepiej, by to była bawełniana tkanina, nieprzezroczysta, ale zwiewna. Dodatkowo najlepiej jest ją zmoczyć, by odparowało z niej ciepło. Ten sposób działa znacznie skuteczniej, gdy materiał zawieszony jest po stronie zewnętrznej okien, a nie w środku mieszkania. Biel skutecznie odbija promienie słoneczne dzięki czemu w słoneczne dni mieszkanie nie będzie nagrzewać się przez okna. Jest to sposób bardzo prosty i szybki.
 2. Chłodzenie przez wietrzenie – Warto przewietrzyć mieszkanie z samego rana aby powietrze było świeże i wilgotne. W ciągu dnia trzeba pamiętać , by nie zostawiać okna otwartego na oścież, inaczej wietrzenie mieszkania rano , gdy jest chłodniej pójdzie w zapomnienie.
 3. Rolety i zasłony wewnątrz mieszkania – Aby ograniczyć nagrzewanie powietrza w pomieszczeniach w ciągu dnia zasłaniaj szyby roletami i zamykaj okna w ciągu dnia. Przy wyborze rolet czy zasłon warto wziąć pod uwagę tworzywo oraz kolor z jakiego są wykonane. 
 4. Folia okienna przeciwsłoneczna – Metoda ta ma za zadanie zredukować ilość ciepła słonecznego przenikającego przez okna do wnętrza.Najlepiej jest nakleić na zewnętrzną część okien odbijają znacznie więcej promieni słonecznych i skuteczniej chronią pomieszczenie przed nagrzaniem niż folie wewnętrzne.
 5. Chłodzenie sufitowe – Chłodzenie sufitowe daje odczuwalny, ale delikatny efekt, bowiem schłodzone powietrze rozkłada się na całej powierzchni, a nie działa jedynie punktowo. Można je swobodnie ustawiać.
 6. Rolety zewnętrzne – Rolety zewnętrzne zakrywające okna ograniczają dostęp promieni słonecznych i ciepłego powietrza do środka domu, zachowując optymalny poziom temperatury. Latem chłodzą , a zimą zapewniają więcej ciepła.
 7. Klimatyzacja – Efekt działania klimatyzacji jest natychmiastowy. Klimatyzacja działa na zasadzie wymiany powietrza i schładzania ciepłego, do czego wykorzystuje czynnik chłodzący. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi klimatyzatorami przenośnymi.
 8. Wentylatory i klimatory – Jeśli wieczorem w naszym mieszkaniu jest bardzo gorąco, zaś na dworze panują już przyjemne temperatury, warto sięgnąć po wentylator. Aby przyśpieszyć chłodzenie, ciekawym pomysłem jest wykorzystanie dwóch wiatraków. Jeden należy ustawić w drzwiach wejściowych i skierować jego nawiew do środka pokoju, zaś drugi postawić przy oknie. W ten sposób bardzo szybko pozbędziemy się ciepłego powietrza z mieszkania. O tym urządzeniu można przeczytać więcej tu: Klimator VACO VC62
 9. Napełnienie wanny zimną wodą – Napełnij wannę lub miskę zimną wodą pozostaw w łazience. Otwórz drzwi do łazienki i w ten sposób powodujemy rotację schładzanej   temperatury otoczenia. A później tę wodę zużyj do mycia  podłogi czy podlewania kwiatów. 
 10. Posadź dużo roślin – Mieszkania naszych babć były wyposażone w ogromną ilość roślin, które nie tylko nawilżają powietrze, ale również je lekko schładzamy!
  1. Aloes – warto mieć go pod ręką także na wypadek oparzeń słonecznych, gdyż nałożony na skórę, doskonale chłodzi,
  2. Drzewko palmowe,
  3. Figowiec,
  4. Paproć,
  5. Roślina wąż,
  6. Diabelski bluszcz.

Pozostałe aktualności

Klimatyzacja dla każdego

Jak wybrać odpowiedni klimatyzator przenośny?

Klimatyzatory przenośne to najlepsze rozwiązanie do małych i średnich mieszkań. Jeśli przez upały Twój dom nagrzewa się zbyt szybko, to klimatyzator przenośny zdecydowanie jest rozwiązaniem dla Ciebie. Podczas